Dudak Kanseri

Dudaklarda sık kanayan yara, kırmızı lekeler ya da ele gelen sert doku dudak kanseri tehlikesini işaret edebilir.

dudak-kanseri

Dudak kanserinin en önemli belirtisi çok uzun süre dudakta bulunan bir lezyon yaradır. Bu yara bu kanamalı olabilir kabuklarla berabar seyredebilir.

Her dudakta oluşan çatlak, yara, kuruma vs hastalıkları kanser olarak değerlendirilemez ama normal standart yaralar kendilerini yaklaşık 3 hafta süresinde tedavi ediyorlar.

Dudaklarda sık kanayan yara, kırmızı lekeler ya da ele gelen sert doku tehlikeye işaret edebilir.

Ancak 3 haftadan daha uzun süren kanama ve kabuklanmayla devam eden dudak içinde sertlik oluşturan yaraların kesinlikle çok kısa sürede değerlendirmek ve tanısını derhal tetkik etmek gerekiyor.

Böyle bir kanser oluşumu başladığında ilerleyip bir süre sonra dudak haricinde başka bölgelere yayılması söz konusu olabilir.

Bu durumda kitlenin büyümesi izlenir. Bu izleme haftalar hatta aylar alan bir süreçtir. Daha ilerki aşamalarda lenf bezleri sebebiyle boyunda şişlikler dudak içerisinde ve ağız içerisindeki diğer bölgeleri işgali sebebiyle ağrılar yutma ve konuşma bozuklukları görülebilir.

Dudak kanserlerinin yaklaşık %90 ı alt dudakta oluşur.

Dudak Kanserinin Nedenleri

  • Dudak kanserinin en önemli sebeplerinden bir tanesi sigara.Diğer baş boyun tümörlerinde olduğu gibi sigara çok büyük rol oynuyor.
  • Sigarayla beraber alkol tüketimi genellikle aynı oranda tehlikelidir.
  • Ama diğer baş boyun kanserlerinden bir farkı vardır dudak kanserinin güneşe maruz kalan kişilerde çok daha fazla gözüküyor.

Yaklaşık %30 -35 i güneşe maruz kalan dış ortamda çalışan kişilerdir. Çiftçiler, denizcileri bu grubun içerisine dahil edebiliriz.

Kayak sırasında fazla miktarda güneş ışığına maruz kalma da ani başlayan dudak reaksiyonuna neden olabilir.

Akne tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar yoğun dudak kuruluğu yapabilir. Birçok alerjik bünyeli çocukta ilk bulgu dudakta ortaya çıkan kuruluk ve çatlama olabilir.

Rujlar, dudak nemlendiricileri, diş ürünleri, uçuk nedeni ile kullanılan ilaçlar, dudakta reaksiyon yaratabilir. Yoğun güneş ışığına maruz kalmanın yanı sıra, sigara, pipo kullanımı ve alkol tüketimi dudak kanserine neden olan önemli faktörlerdir.

Dolayısıyla bir süre sonra tedavisinde de çok önem arz eden bir husus güneşten korunma, kanserin oluşması açısından da çok yararlı ve çok önemlidir. Açık tenli kişilerde dudak kanseri görülme riski diğer kişilere oranla daha yüksektir.

Dudakta çatlama oldukça ağrılı bir tablodur. Gülmeyi zorlaştırır. Kuruluk ne kadar fazla ise çatlama ve kanama o kadar şiddetli olacaktır. Dudakları kuru olan bireyler dudaklarını sürekli olarak yalamakta, bu da kuruluk ve tahrişi daha da artırmaktadır. Çocuklarda tik şeklinde alt dudağı emme sonucunda dudaktaki kuruluk ve çatlamanın yanı sıra dudak etrafındaki deride keskin sınırlı bir kızarıklık ortaya çıkabilir.

Uzun süreli güneş ışığına maruz kalan kişilerin dudaklarında giderek daha şiddetli reaksiyon oluşabilir. Bu değişiklik dudakta ortaya çıkan, metastaz riski oldukça yüksek yassı hücreli kanserin öncüsü olabilir.

Dudakta iyileşmeyen, kolaylıkla kanayan yara, bazen kırmızı bir leke, bazen iki parmak arasında tutulduğunda normalden farklı sert bir yapı, dudakta beyaz-gri sert alan dudak kanserinin öncü belirtisi olabilir. Bu tip değişiklikler mutlaka biyopsi alınarak değerlendirilmelidir.”

Bunlar da İlginizi Çekebilir

cilt-kanseri
Cilt Kanseri

Baş boyunda görülen kanser tipleri arasında; yassı hücreli kanser ve habis melanom sa…

Devamını Oku
boyun-kanseri
Boyun Kanseri

Boyun kanserlerinin tedavisinde radyasyon onkolojisi bilim dalı çok önemli bir rol oy…

Devamını Oku
bademcik-kanseri-tonsil-kanseri
Bademcik Kanseri-Tonsil Kanseri

Bademcik kanseri (tonsil kanseri) geç bulgu veren kanser çeşitlerindendir ve boyundak…

Devamını Oku