Cilt Kanseri

Baş boyunda görülen kanser tipleri arasında; yassı hücreli kanser ve habis melanom sayılan cilt kanseri tipleri vardır.

Baş boyunda çok sık karşılaşılan deri kanseri erken başlanan tedaviye iyi yanıt verir. Baş bölgesinde en sık alın, yüz, kulak gibi cildin güneşe maruz kaldığı yerlerde görülürse de cildin herhangi bir yerinde olabilir. Deri kanseri sıklıkla küçük soluk bir yara şeklinde başlar, yavaş büyür ve ortasında gamze şeklinde bir çukur ve hatta ülser oluşur. Bu alanın bir kısmı iyileşirken daha büyük bir bölümü ülsere kalır. Bazı deri kanserlerinde renk değişimi görülür.

Baş boyunda görülen diğer kanser tipleri arasında; yassı hücreli kanser ve habis melanom sayılabilir. Yassı hücreli kanserlerin bir bölümü alt dudak ve kulakta görülür. Deri kanserine benzer ve erken teşhis edilip uygun tedavi edilirse genellikle daha tehlikeli hale gelmez. Dudakta, yüzde, kulakta iyileşmeyen bir yara varsa hemen doktora başvurun.

Habis melanom klasik olarak ciltte koyu mavi siyah renkli değişime neden olur. Bununla beraber herhangi bir bendeki büyüklük, renk değişikliği, kanamanın başlaması da birer sorundur. Yüz ve boyunda özellikle büyüklük ve şekil bakımından değişiklik gösteren mavi siyah renkli bir leke varlığında mümkün olduğunca çabuk zamanda bir deri hastalıkları uzmanına ya da başka bir doktora başvurmalıdır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

damak-kanseri
Damak Kanseri

Damak Kanseri ağız kısmında sert damak denen en ileri bölümü ile yumuşak damak denile…

Devamını Oku
burun-boslugu-kanseri
Burun Boşluğu Kanseri

Burun boşluğu kanserleri, bütün baş boyun kanserlerinin %1 ini oluşturur ve çoğu da ö…

Devamını Oku
dudak-kanseri
Dudak Kanseri

Dudaklarda sık kanayan yara, kırmızı lekeler ya da ele gelen sert doku dudak kanseri …

Devamını Oku